Search results for PALADINMINING.COM💯dogecoin prediction

409 results
  • Supermarket Productions
    1 894
    KingMods Logo
    Published by KingMods
    - 50 new recipes across 12 factories. - 7 new fruits and vegetables produced in a greenhouse and an orchard. - 2 Sell points which sell on the hour - 1 Pig farm Factories Bakery factory Placeable shop category - placeable > production > factories Cost = $25000 - Maintenance upkeep = $100 - Cycles per hour = 5 - cost per hour = $2.5 Capacity - 30000 Input - Butter, milk bottled, flour, egg, sugar, oats, sugarcane, raisins, honey, chocolate, pea, carrot, potato, apple, lemon, orange, cream cheese and oat flour Output - Apple pie, chocolate and orange cake, flat jacks, lemon cheesecake, vegetable pie and bread Biscuit factory Placeable shop category - placeable > production > factories Cost = $25000 - Maintenance upkeep = $100 - Cycles per hour = 6.5 - cost per hour = $2.5 Capacity - 30000 Input - Butter, milk bottled, flour, egg, sugar, oats, strawberry, raisins, honey, chocolate, wheat only flour, vegetable oil and glucose syrup Output - Chocolate biscuit, custard cream, fruit shortcake, jam biscuits and oat biscuits Cereal factory Placeable shop category - placeable > production > factories Cost = $25000 - Maintenance upkeep = $100 - Cycles per hour = 10 - cost per hour = $2.5 Capacity - 30000 Input - Barley, chocolate, oat flour, honey, maize, oat, vegetable oil, barley malt extract, glucose syrup, rice, rice flour, strawberry, sugar, sunflower oil and wheat Output - Chocolate pops, frosted honey flakes, golden honey puffs, strawberry cereal and wheat biscuits Crisps factory Placeable shop category - placeable > production > factories Cost = $25000 - Maintenance upkeep = $100 - Cycles per hour = 4 - cost per hour = $2.5 Capacity - 30000 Input - Canola oil, cheese, chilli, sour cream, maize, potato starch, potato, rice flour, sunflower oil, onion, chives and tomato Output - Cheese corn puffs, cheese and onion crisps, sour cream and chives, sweet chilli and tomato curly potato puffs Dairy factory Placeable shop category - placeable > production > factories Cost = $25000 - Maintenance upkeep = $100 - Cycles per hour = 5 - cost per hour = $2.5 Capacity - 30000 Input - Buffalo milk, cheese, chocolate, goat milk, milk bottled, oat, soybean, strawberry and water Output - Chocolate milk, strawberry milk, oat milk, soy milk and cheese board Ready meal factory Placeable shop category - placeable > production > factories Cost = $25000 - Maintenance upkeep = $100 - Cycles per hour = 5 - cost per hour = $2.5 Capacity - 30000 Input - Butter, carrot, cheese, Fresh Pasta, egg, enoki, flour, garlic, greenbean, milk bottled, olive oil, oyster, parsnip, pea, rice oil, rice long grain, pnion, red pepper and tomato Output - Cheese pasta, egg fried rice, enoki mushroom pancakes, green bean casserole and tomato and red pepper soup Salad factory Placeable shop category - placeable > production > factories Cost = $25000 - Maintenance upkeep = $100 - Cycles per hour = 5 - cost per hour = $2.5 Capacity - 30000 Input - Beetroot, carrot, cheese, mayonnaise, fresh pasta, goatcheese, lettuce, napa cabbage, olive oil, pea, potato, spinach, spring onion, cucumber and tomato Output - Beetroot salad, mixed leaf salad, Napa cabbage slaw, pea pasta salad and potato salad Sandwich factory Placeable shop category - placeable > production > factories Cost = $25000 - Maintenance upkeep = $100 - Cycles per hour = 5 - cost per hour = $2.5 Capacity - 30000 Input - Bread, butter, cheese, mayonnaise, Cream Cheese, egg, goatcheese, whole grain flour, olive, oyster, spinach, sunflower oil, onion and tomato Output - Cheese and onion, egg, mushroom melt, olive and tomato wrap and spinach and goats cheese wrap Creamery Placeable shop category - placeable > production > factories Cost = $25000 - Maintenance upkeep = $100 - Cycles per hour = 20 - cost per hour = $1 Capacity - 30000 Input - Egg, milk_bottled, vegetable oil, flour, butter, lemon, garlic Output - Cream cheese, fresh pasta, mayonnaise and sour cream. Can also produce butter, cheese, chocolate and bottled milk. Dry production factory Placeable shop category - placeable > production > factories Cost = $25000 - Maintenance upkeep = $100 - Cycles per hour = 50 - cost per hour = $1 Capacity - 30000 to 90000 Input - Sugarbeet, sugarcane grape, wheat, barley, oat, sorghum, long grain rice and rice Output - Oat flour, wheat flour and whole grain flour. Can also produce flour, raisins, rice flour and sugar Liquid production factory Placeable shop category - placeable > production > factories Cost = $25000 - Maintenance upkeep = $100 - Cycles per hour = 44 - cost per hour = $1 Capacity - 50000 to 65000 Input - Barley, water, maize, soybean, sunflower, canola, olive, long grain rice and rice Output - Barley malt extract, glucose syrup and vegetable oil. Can also produce canola, olive, rice and sunflower oil. Non food factory Placeable shop category - placeable > production > factories Cost = $25000 - Maintenance upkeep = $100 - Cycles per hour = 10 - cost per hour = $2.5 Capacity - 30000 Input - Boards, wood, planks, fabric, wool, cotton, rope, clothes, furniture, and paperroll Output - Clothes, fabric, furniture, paper roll, rope and Non food pallet. Greenhouse and Orchard Placeable shop category - placeable > production > greenhouses Cost = $25000 - Maintenance upkeep = $30 - Cycles per hour = 132 - cost per hour = $0.1 Capacity - 15000 to 50000 Greenhouse which produces cucumbers, onions, red pepper and chives. Can also produce normal game products as-well as both rices. Input - Pig manure, seeds and water for maximum production. Fertiliser, seed and water for lower rate. Orchard which produces apples, lemon and oranges, can also produce grapes and olives. Input pig manure and water for maximum production. Fertiliser and water for lower rate. Both have a pallet spawn stopper which can be activated when you walk over the pallet spawn. Also can be emptied via an unload point. Pig farm Placeable shop category - placeable > husbandry > animals > pigs Cost = $75000 - Maintenance upkeep = $150 - Cycles per hour = 3 - cost per hour = $0 Capacity - 40000 Normal large pig farm but with a production chain to produce pig manure which is used in the greenhouses. Gives having pigs another reason to use. Liquid manure and manure mixed together = pig manure. Also included a silo which can produce pig manure if you choice not to use this pig farm but still want to use pig manure in the greenhouses. Pig Manure cannot be applied as fertilizer, it can only be used in the greenhouses. Emptied via the unload point not using a bucket. input - Liquid manure and manure Output - Pig manure. Supermarket and local shop sell points Placeable shop category - placeable > production > selling points Cost = $25000 and $12500 - Maintenance upkeep = $100 - Cycles per hour = 10 and 7.5 - cost per hour = $2.5 Capacity - 50000 and 5000 2 sell points, local shop and supermarket, 4 different chains for both, ranging from low to high money to be made. Products sold on the hour
  • Feed production pack
    1 755
    The pack includes a pig feed production and cow feed TMR production Both productions are separate buildings Furthermore, with the cow feed (TMR) production silage, hay, straw can also be handed over as round or cuboid bales and the mineral feed in pallet shape, With the pig feed production, the potatoes can also be handed over as a pallet shape Cow feed TMR production - Shop categories: factories - Price: 55,500 € - daily maintenance: € 50 - Arriving materials: silage, hay, straw, mineral feed - Outgoing materials: Total mixing ration (TMR) - capacity: 81,000 liters Pork feed production - Shop categories: factories - Price: € 27,500 - daily maintenance: 25 € - Incoming materials: soybeans, wheat, corn, potato - Outgoing materials: pig feed - capacity: 81,000 liters The farmers wish you a lot of fun for you
  • Pellet Production Factory - UCDV
    1 798
    KingMods Logo
    Published by KingMods
    Pellet production plant for animal feed (beet pellets / chaff pellets (= silage of corn, silage, grass, wheat, etc.)) or for use as bedding and mulch (straw pellets). Inspired by the real-life dehydration and pelleting operations of several factories in France, such as UCDV in Normandy. The pellets cannot be used to feed animals in the game; they are only intended for bulk sale. Category: Production Site Price: $750,000 Costs: $1,000 per day + $100 per active hour Inputs: Sugar beet cut + wood chips | Chaff + wood chips | Straw Outputs: Beet pulp pellets | Forage pellets | Straw pellets
  • Custom Production Saw Mill
    1 494
    KingMods Logo
    Published by KingMods
    A Custom Saw Mill with many options to sale for production. Price: 20000$ A Place to sell wood logs, woodchips, to produce Boards And Furniture. Incoming Materials: Wood, Woodchips. Outgoing Materials: Bords, Fruniture, Woodchips, planks, woodBeams. Some lights are on a switch, others come on automaticly at night. Prodution recipes: Fruniture: 10 wood 125 Furniture (5 Cycles/Hour|3$/Hour) Boards: 4 wood 125 Boards (1 Cycles/Hour|2$/Hour) WoodBeam: 6 wood 100 WoodBeams (1 Cycles/Hour|2$/Hour) Planks: 500 Woodchips 125 Boards (1 Cycles/Hour|2$/Hour)
  • Fertilizer Production
    2 285
    Input-DIGESTATE Output-Fertilizer I CONVERTED THIS MOD FROM FS22. IF THIS MOD MAKES A COMEBACK, I WILL REMOVE IT FROM THIS SITE
  • Pig Food Production
    1 199
    KingMods Logo
    Published by KingMods
    Production of feed for pigs. Raw material capacity: - Potatoes: 60000 L - Sugar beet: 60000 L - Soybeans: 70000 L Product: - Pig food - 35000 L - Price: 45000 $ - Daily maintenance: 15 $
  • Fanta production
    2 607
    🎉 Hello everyone! 🍹 We are proud to present our brand new phantasy production! Discover our delicious fruity flavors: 🟡 lemon whimsical 🟠 Fantas Orange 🍒 Fantasy cherry 🍏 Fantasy apple 🍉 Pastian fantasy 🌳 All our products are from carefully selected orchards to guarantee an authentic and refreshing taste. 🔗 Join our community to find out more, share your opinions and follow our news: 👉 https://discord.gg/hesgusvuvv 📺 And to follow our adventures live, go to my Twitch channel: 👉 https://www.twitch.tv/maxxer_1050 See you soon in the whimsical universe! 🍾
  • Empty Pallet And Box Production
    1 200
    KingMods Logo
    Published by KingMods
    Empty pallet production Shop category: Production Sites Price: $60,000 Daily maintenance: $250 Recipes: 1. empty pallets required in productions: Input: - 2.5 boards + 1 woodbeam Output: - 1 pallet + 0.5 woodchips Cycles per hour: 10 Production costs per hour: $25 2. empty pallet boxes required in productions: Input: - 4 boards + 2 planks + 1 woodbeam Output: - 1 empty pallet box + 0.75 woodchips Cycles per hour: 5 Production costs per hour: $25 Empty pallets and empty pallet boxes can also be purchased at the production building, even if the production is not owned Surplus production can be sold at the farmers' market, for example.
  • Crawfish Production
    5 300
    KingMods Logo
    Published by KingMods
    Crawfish Production Your rice fields now produce Crawfish! Place the boat next to your rice field and purchase broodstock from the store, to seed your rice fields with crawfish. The Crawfish can be sold at the Restaruants across the map. Please note, Crawfish season peaks from March to June, there is a penalty if sold off season. - Factory : Price: $25,000 Capacity of input & storage CRAWFISH BROODSTOCK : 5000 L CRAWFISH :10000 L Cycles/month: 20 Production costs /month: $60 Input: crawfishbrood 10 Output: Crawfish 40
  • Grape Production Pack
    1 483
    KingMods Logo
    Published by KingMods
    Discover and benefit from additional production lines linked to grape growing. You'll be able to produce delicious premium or sparkling grape juice, or even table grapes to enjoy. But that's not all, because with grape seeds you'll also be able to produce grape seed oil. The grape must won't go to waste either, giving you the option of turning it into imitation grape leather or fertiliser. Almost all of the buildings are available in either a southern European or a more conventional style to suit any environment. Production values and purchase costs are identical. The points of sale available will accept all the products in the mod, as well as those in the game and other mods as long as the products have been categorised. Enjoy the game and take care of your vines! Grape factories : Purchase cost: 200,000 $ Daily cost: 120 $ Storage capacity : - Grapes: 150,000l - Sultanas: 60,000l - Table grapes: 60,000l - Grape juice : 60,000l - Unpackaged grape juice: 60,000l - Grape seeds: 30,000l - Grape must: 150,000l Production speed and cost: - Sultanas: 14400 cycles/month ,cost: 24$/month - Table grapes: 14400 cycles/month ,cost: 72$/month - Unpacked grape juice: 4800 cycles/month ,cost: 72$/month - Grape juice: 4800 cycles/month ,cost: 360$/month Oil mills : Purchase cost: 80,000 $ Daily cost: 60 $ Storage capacity : - Sunflower: 144,000l - Rapeseed: 144,000l - Olive: 72,000l - Rice: 72,000l - Long grain rice: 144,000l - Grape seeds: 72,000l - Sunflower oil: 50,000l - Rapeseed oil: 50,000l - Olive oil: 50,000l - Rice oil: 50,000l - Grapeseed oil: 50,000l Production speed and cost: - Sunflower oil: 96 cycles/month ,cost: 60$/month - Rapeseed oil: 96 cycles/month ,cost: 60$/month - Olive oil: 96 cycles/month ,cost: 60$/month - Rice oil: 96 cycles/month ,cost: 60$/month - Grape seed oil: 96 cycles/month ,cost: 60$/month Farmers' markets : Possibility of selling mods products in addition to traditional products. Note that these points of sale will also be able to sell all the products of other mods as long as they have been categorised. Purchase cost: 55,000 $ Daily cost: 30 $ Cooperative - Bottling Plant : Purchase cost: 200,000 $ Daily cost: 80 $ Storage capacity : - Unpackaged grape juice: 100,000l - Premium grape juice 100,000l - Sparkling grape juice 100,000l Production speed and cost: - Premium grape juice: 96 cycles/month ,cost: 240$/month - Sparkling grape juice: 96 cycles/month ,cost: 240$/month Spinnery : Purchase cost: 60,000 $ Daily cost: 40 $ Storage capacity : - Wool: 45,000l - Cotton: 45,000l - Grape must: 45,000l - Recycled polyester and polyurethane: 45,000l - Fabric: 5,000l - Imitation grape leather: 50,00l Production speed and cost: - Fabric (wool): 2160 cycles/month ,cost: 120$/month - Fabric (cotton): 1440 cycles/month ,cost: 120$/month - Imitation grape leather: 2160 cycles/month ,cost: 120$/month Tailor : Purchase cost: 100,000 $ Daily cost: 50 $ Storage capacity : - Fabric: 32,000l - Imitation grape leather: 32,000l - Clothing: 8,000l - Shoes: 8,000l - Belts: 8,000l Production speed and cost: - Clothing: 2880 cycles/month ,cost: 240$/month - Shoes: 2880 cycles/month ,cost: 240$/month - Belts: 2880 cycles/month ,cost: 240$/month Fertiliser production : Purchase cost: 40,000 $ Daily cost: 20 $ Storage capacity : - Grape must: 150,000 l - Solid fertiliser: 150,000 l - Manure: 150,000l Production speed and cost: - Solid fertiliser: 240 cycles/month ,cost: 120$/month - Manure: 240 cycles/month ,cost: 72$/month MKS8 tanker: Purchase cost: 25,000 $ Capacity: 8,000l Tanker MKS32 : Purchase cost: 75,000 $ Capacity: 32,000l
  • Small Production Points W/ Shed Option
    1 715
    Small Production Pack increased cycles and optional roof Category: Production Point Price: $39500 ~ $42500 Production: bakery, canned packaged factory, carpenter, cement factory, dairy, grain flour mill, grape processing plant, oil plant, sawmill, spinnery, sugar mill, tailor shop Functions: - possibility to remove the roof, - increased cycles number, x5.
  • Lenkovtsy Production Pack
    1 551
    PAK Production for the Lenkovtsy map Alcohol production, brewer, grain purifier, yeast production, butter -ethnic factory factory